Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Bursa İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzce düzenlenen operasyonda 2 şahıs yakalanarak gözaltına alındı
 
Bursa İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerimizce, İlimiz genelinde bulunan bankalara ait ATM cihazlarına kopyalama aparatı yerleştirerek vatandaşlara ait kart bilgilerini kopyalalan ve hesaplarını boşaltan  şahıslara yönelik yapılan çalışmalar neticesinde,
27 Aralık Çarşamba günü, Görükle Mahallesinde bulunan bir bankaya ait ATM cihazına kopyalama düzeneği yerleştirirken suçüstü yakalanırken A.K ile çevrede yapılan araştırmada suç ortağı olduğu tespit edilen M.E. yakalanarak gözaltına alındı.
A.K. isimli şahsın üzerinde yapılan aramalarda, bir adet kopyalama aparatı 4 adet kart ve bir adet tornavida ele geçirildi. M.E. isimli şahsın üzerinde ise 5 adet kart ele geçirildi.
Ayrıca şahısların kulandıkları 34 JF ….. plaka sayılı otomobil ile günü birlik kullandıkları ev tespit edildi. Alınan Mahkeme Kararına istinaden şahısların ikamet ettikleri günü birlik evde ve kullandıkları kiralık araçta yapılan aramalarda;
Ø  1 Adet Bilgisayar,
Ø  1 Adet Kart Yazma Makinası ve Adaptörü,
Ø  1 Adet Yazma Programı,
Ø  16 Adet Gizli Kamera Düzeneklerinden veri aktarmaya uyumlu USB kablo,
Ø  6 Adet Gizli Kamera Düzeneği Devresi ve 4 Adet Batarya
Ø  1 Adet Tablet Bilgisayar,
 
Düzenek hazırlamada kullanılan,
Ø  1 Adet silikon tabancası,
Ø  1 Adet Çift taraflı bank
Ø  2 Adet Japon yapıştırıcısı
Ø  1 Adet lehim tabancası ve lehim ile çeşitli aparatlar ele geçirilidi.
 
Soruşturma derinleştirildiğinde şüpheli şahısların, Bursa ili dışında 2017 yılı Nisan-Aralık ayları arasında, Ankara, İzmir, İstanbul, Denizli, Kayseri, Elazığ, İçel ve Antalya illerinde aynı bankanın ATM’lerinde kopyalama düzeneği yerleştirerek toplam 35 şahsın kartlarını kopyaladıkları vatandaşları 90.000 TL zarara uğrattıkları tespit edildi.
Şüphelilerden A.K.’nin, 2014 yılında birçok ilde kopyalama olayını gerçekleştirdiği, Bursa Polisinin İzmir’de yapmış olduğu operasyonda yakalanarak gözaltına alındığı ve yanında bulunan 5 şüpheli şahıs ile birlikte sevk edildikleri adli mercilerde tutuklandığı tespit edildi.  
Düzenlenen operasyon neticesi yakalanarak gözaltılan alınan her iki şahıs, haklarında düzenlenen tahkikat evrakları ile birlikte Adli Mercilere sevk edildi. A.K. isimli şahıs sevk edildiği Adli Mercilerce Tutuklandı.
Basına ve Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
Bursa Emniyet Müdürlüğü
Medya-Halkla İlişkiler ve
Protokol Şube Müdürlüğü
 
 
  • İçişleri Bakanlığı
  • CİMER
  • Kurumsal E-Posta
  • PEKAY
  • Polis Radyosu
  • Polsan