Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

İnegöl

:

tarihce

inegol_avm_bursa.jpgİnegöl, Bursa ilinin bir ilçesidir. Marmara Bölgesi içinde yer almaktadır.

Türkiye İstatistik Kurumu 2012 yılı verilerine göre İnegöl, 230.000'i bulan nüfusuyla Bursa'nın Merkez ilçeleri dışındaki ilçeleri arasında En Kalabalık İlçesi ve Güney Marmara'nın 2. Büyük Kentidir.

Son Yıllarda Hızla Büyümüş ve Yoğun Göç Almıştır. İnegöl, Bursa'nın güneydoğusunda ve Bursa şehir merkezine (Kestel) 30 km uzaklıktadır. İnegöl, il merkezi Bursa'ya yaklaşık 25 dakika uzaklıkta bulunmaktadır.

Günümüzde Büyük bir Sanayi Kenti olan İnegöl, Türkiye'nin 16. Büyük Sanayi Merkezidir. İnegöl Organize Sanayi Bölgesi Türkiye'nin Birçok ünlü Markasını Türk Ekonomisine kazandırmıştır. İnegöl Mobilyası artık Dünya çapında bilinen bir Marka haline gelmiştir. İlçenin Nüfusu 2011 Yılı Verilerine Göre 225.472'dir.

Türkiye'nin Nüfus Açısından en kalabalık ilçelerinden biri olan İnegöl'ün, 1927'de 12.000 olan nüfusu, 1990'da 71.120'ye, 2000'de 105.959'a, 2007'de 130.448'e çıkmıştır. 2008'de Alanyurt beldesinin mahalle olmasıyla nüfus 159.000 olmuştur. Günümüzde, Merkezin nüfusu 180 Bin'in çok çok üzerinde olup toplam nüfusu 250 Bin'e yakındır. Nüfus Bakımından Bursa Merkez İlçeleri Dışında Bursa'nın En Kalabalık İlçesidir.İnegöl, Diğer ilçelerle kıyaslandığında Büyükşehir havası taşıyan bir Kenttir.

Günümüzde İnegöl, Büyük ve Modern Sanayi Kenti Olmanın yanı sıra Türkiye'de ki Birçok İl'den Büyüktür [5]. İnegöl, Yeni Parkları, Geniş Caddeleri, ve Alışveriş Merkezleri ile Modern bir Kent Görünümündedir.

İnegöl Kenti, Gelişmiş Sanayisi, Köftesi, Mobilyası ve Oylat kaplıcaları ile ün salmış bir kent olmasının yanında Tarihsel Dokusu ile Kültür Kenti olma özelliğini sürdürmektedir.

İnegöl, Medya (Basın-Yayın) Açısındanda gelişmiş bir ilçedir Anadoluda Birçok İlçede Yerel Yayın Kuruluşu Bulunmazken İnegöl'de 2 yerel televizyon kanalı, 4 yerel radyo kanalı ve günlük yerel gazeteler bulunmaktadır.

Kış aylarında hava kirliliğini en yoğun yaşayan merkezlerin başında gelmektedir. Bunun nedeni Yoğun sanayi, Fabrikaların çokluğu ve Kentteki Yoğun Araç sayısıdır. Hava kirliliği açısından da Bursa'nın merkez ilçeleri dışındaki en yoğun hava kirliliği olan ilçedir.

İnegöl Karayolu ile İstanbul'a yaklaşık 4 saat uzaklıktadır. İlçede Uludağ Üniversitesi İnegöl Meslek Yüksek Okulu ve 4 Yıllık Uludağ Üniversitesi İşletme Fakültesi Bulunmaktadır. 250,000 Nüfuslu İnegöl'de mevcut kurumlar artık hızla büyüyen İnegöl'ün ihtiyaçlarını karşılayamadığından Günümüz Koşullarına uygun Büyük ve Modern Tesisler kurulmaktadır. 2011 Yılı sonunda yapımına başlanan Yeni İnegöl Devlet Hastanesi Bursa'daki Sağlık Kuruluşları içerisinde en büyük Devlet Hastanelerinden biri olacaktır.

İnegöl'de şu an İnegöl Devlet Hastanesi, İnegöl SSK Hastanesi, İnegöl Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi, Özel İnegöl Medice Hastanesi ve Yapımı Süren 2013 Yılında açılması planlanan İnegöl Acıbadem Hastaneleri Bulunmaktadır.

İnegöl, Bursa-Eskişehir-Ankara Yolu üzerindedir. İl Merkezi Bursa'yı Ankara'ya bağlayan önemli bir kavşak noktasıdır. İnegöl, Yenişehir ilçesinin Havaalanına yaklaşık yarım saat mesafede bulunmaktadır. Bursa'da ki İkinci Fen Lisesi İnegöl'de bulunmaktadır.

İnegöl TOKİ Konutları, Bursa Yolu üzerinde Akhisar ve Huzur Mahallerinin üst kısmında Karalar Mevkiinde bulunmaktadır.

İnegöl'ün en gözde caddesi, Eski Garaj olarak bilinen yeni yapılan İNEGÖL ALIŞVERİŞ VE YAŞAM MERKEZİ'nden başlayarak Ahmet Akyollu Caddesi'ni takiben Atatürk Bulvarı ve Heykel'inde bulunduğu Park Caddesi üzerinde Atrium Eğlence Merkezi ve Kültürpark'a kadar devam eden caddedir.

Atatürk Bulvarı üzerinde önemli ticari merkezler bulunmaktadır. Atatürk Bulvarı (Park Caddesi) dışında Kentin diğer önemli Caddeleri Ahmet Akyollu Caddesi, Nuri Doğrul Caddesi, Ertuğrulgazi Caddesi ve Osmanbey Caddesidir.

Günümüzde İnegöl, İl Merkezi Bursa'ya doğru büyümekte ve Hızla Bursa'ya doğru yaklaşmaktadır. İnegöl'ün uydu kenti olan Alanyurt ise günümüzde çok gelişmiş ve bu bölgede yeni bir kent daha doğmuştur. Alanyurt'da Toplu Siteler ve Villalar bulunmaktadır. Alanyurt aldığı yoğun göçler ve yeni yapılan Kooperatiflerle birlikte büyük bir yaşam alanı olmuş Hamzabey ve Kozluca Mevkilerine doğru yaklaşmıştır.

İnegöl'de Tarihi Mehter Takımıda bulunmaktadır. Tarihi İnegöl Mehteri zaman zaman yurt dışında özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde çeşitli etkinliklere katılmıştır.

Türkiye'nin Mobilya Kenti İnegöl'de her yıl MODEF Mobilya ve Dekorasyon Fuarı düzenlenmektedir. İnegöl Mobilyasının "Marka" haline gelmesinde MODEF'in katkısı büyüktür.

2011 yılı Ekim ayında İnegöl'de yapılan TÜV Reiland Mobilya Test Labaratuvarı Türkiye'nin ilk ve Tek Mobilya Test Labaratuvarıdır.

TÜV Reiland İnegöl Fuar Alanında İnşaa edilmiştir. TÜV Reiland'la birlikte Türk Mobilya Sanayisinin daha da büyümesi amaçlanmıştır.

Araç sayısının çok fazla olduğu İlçede Çoğu Zaman Yoğun Trafik Sorunu Yaşanmaktadır. İnegöl en çok araç olan ilçelerdendir bunun yanında Türkiyede Bisiklet ve Motor Kullanımının en yoğun olduğu kentlerden biridir.

İnegöl özellikle 1990'lı yılların başından itibaren yoğun bir sanayi kenti haline dönüşmeye başlamış ve yoğun göç'e maruz kalmıştır.İnegöl, özellikle Doğu Bölgelerinden Yoğun Göç Almaktadır.

Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesinden Yoğun Göç Alan İnegöl Tam Bir Türkiye Mozaik'i Haline Gelmiştir.

İnegöl'ün yerli Halkı Bursa'lı olup Manavlardan oluşmaktadır. Ancak Yoğun Göçlerle Birlikte İnegöl'de Tüm Milletlerden çeşitli insanların yaşadığı Kozmopolit bir Kenttir.

Bursa Yolu üzerinde İnegöl'ün en kalabalık mahallelerinden olan "Huzur Mahallesi" Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu'dan Gelen vatandaşlarımızın yaşadığı bir mahalledir. Bu Mahalle Tamamen Yoğun Göçler sonucu oluşmuştur. Huzur Mahallesi Günümüzde Akhisar Mahallesi ve TOKİ Konutları ile Birleşmiş durumdadır.

İNEGÖL VE TARİHİ ESERLER:                                                                                  Osmanlı Döneminden Kalan Camiler Kent'e Ayrı Bir Hava Katmaktadır Özellikle Cuma Camisinden Başlayarak İshakpaşa Camisi, İshakpaşa Külliyesi, İshakpaşa Türbesi ve İnegöl Kapalıçarşısına Kadar Olan Bölge Görülmeye Değerdir. Ayrıca Bu Semt'in Biraz İlerisinde İnegöl Kent Müzesi Bulunmaktadır. İnegöl Kent Müzesi Türkiye'nin İlk Ve Tek İlçe Müzesidir.

İnegöl Alışveriş ve Yaşam Merkezi

İnegöl'ün en büyük, Bursa'nın ikinci büyük alışveriş merkezidir. İnegöl Ahmet Akyollu Caddesi üzerinde eski garaj olarak bilinen alanda inşaa edilmiş büyük alışveriş merkezidir.

İnegöl AVM içerisinde, büyük Alışveriş Merkezleri, Kafe ve Restorantlar, sinema salonları, Çeşitli Mağazalar ve Eğlence Merkezleri bulunmaktadır. Güney Marmara'nın en büyük Alışveriş Merkezlerinden biri olan İnegöl AVM, İnegöl Kent Merkezinde Ahmet Akyollu Caddesi üzerindedir. Özellikle Haftasonları büyük ilgi gören İnegöl AVM'de sık sık tanınmış Sanatçılar ve Müzisyenler Söyleşi ve Panellere katılmakta ve Konser vermektedirler. Bursa Dışında, Kocaeli, İstanbul, Yalova, Sakarya, Bilecik, Kütahya, Eskişehir gibi yakın çevreden de sürekli olarak vatandaşlar gelip İnegöl AVM'yi ziyaret etmektedir. Bursa-Ankara-Eskişehir Yolu üzerinde bulunan İnegöl Alışveriş Merkezi, Bursa Kent Merkezine yaklaşık 25 Dakika uzaklıktadır.

Sanayi ve Göç:

İnegöl, 250,000'ne yaklaşan nüfusuyla Marmaranın en önemli kentlerinden biridir. Sanayi Bakımından Türkiye'nin en gelişmiş 16.Büyük Sanayi Merkezidir. Son yıllarda yaşanan büyük göçlerle birlikte İnegöl nüfusu hızla artmaktadır, bu da kent nüfusunun yoğunlaşmasına ve kozmopolit bir yapıya bürünmesine neden olmaktadır. Bugün İnegöl sınırları içinde her milletden onbinlerce insan yaşamaktadır İnegöl TUİK'in açıkladığı güncel verilere göre Türkiye'nin Nüfus Açısında 32. Büyük Kentidir ve Nüfus Bakımından yaklaşık olarak 50 İl Merkezinden daha büyüktür.

İnegöl Kent Merkezi her yıl yaklaşık 10,000 kişi dolayında artmaktadır, bu da kentin günden güne büyümesine ve hızla genişlemesine yol açmıştır. Bugün İnegöl birçok köy ve beldesiyle birleşmiş ve yeni mahalleler kazanmıştır. TUİK'in 2010 Verilerine göre Birleşen Belde ve Köy Nüfusları da dahil İnegöl Şehir Merkezi Nüfusu 180,000 Toplam Nüfusu 230,000 Dolayındadır. Ayrıca İnegöl Kent Merkezinin Nüfusu Gündüz Saatlerinde daha kalabalık olmaktadır. Bunun Nedeni Bursa içinden, Kestel, Yenişehir, Pazaryeri, Bilecik, Bozüyük, Domaniç, Tavşanlı gibi Yakın Çevre'den, Köy ve Beldelerden İnegöl'e çalışmaya gelen birçok kişi bulunduğundan dolayı İnegöl'ün Gündüz Saatlerinde ki Şehir Merkezi Nüfusu Yaklaşık 200 Bin'e yakındır. Artık Büyük bir kent Havasını taşıyan İnegöl'de Günün her saatinde onlarca Ambulans Sireni duymak mümkündür. Tüm Bu Özellikleriye İnegöl, Bursa'nın en büyük ilçesi ve Güney Marmaranın İkinci büyük kentidir. Daha önce Defalarca İL Olması Gündeme gelen İnegöl, Bursa Merkez'e yakın olması ve Bursa'nın en önemli sanayi Merkezi olmasından dolayı bu isteğine kavuşamamıştır. Yeni Büyükşehir yasasına göre BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ sınırlarının tüm İl sınırlarını kapsayacak olmasından dolayı BURSA'nın Merkez ilçelerinden biri haline gelecektir.


İnegöl'ün Bazı Merkezlere Uzaklık Bilgileri​:

İnegöl - İstanbul Arası : 260 Km (Yaklaşık 4 Saat)

İnegöl - Ankara Arası : 330 Km (Yaklaşık 4.5 Saat)

İnegöl - İzmir Arası : 387 Km (Yaklaşık 5 Saat)

İnegöl - Antalya Arası : 503 Km (Yaklaşık 7 Saat)

(Kaynak: Karayolları Genel Müdürlüğü Verileri, İller Arası Mesafeler Bilgileri).Yöresel Yemekler:


İnegöl'de bilinen en önemli yemek İNEGÖL KÖFTESİ'dir. Artık Marka haline gelen İnegöl Köftesi Kentin sembolü olmuş, İnegöl Kent Girişinde de Dev Köfte Heykeli yapılmıştır. İnegöl Kent Merkezinde ve Bursa-Ankara Yolu üzerinde çeşitli Restorantlar bulunmaktadır.ucube.png

İnegöl İsminin Kökeni:

İnegöl halkı arasında şehrin eski isminin bilinmesine rağmen efsaneler dillendirilmektedir. Şehirin eski ismi "Inek Göl" (yabancı dil teleffuzla). Etimolojik değişimler (yani söylene söylene) sonucu İnegöl adını almıştır. Fakat belediye önünde yapılan inşaatların zemin sondajlarında kabuklu su ürünlerinin kalıntıları çıkmaktadır ki, bu isminin kökeninin gölden geldiği hakkında önemli bir kanıttır. Çünkü Yenice kasabası ile İnegöl arasında bataklık olduğu tarihi kayıtlarda mevcut olup, bugün bile bataklı mevkii adında arazi tapuları düzenlenmektedir. Zemin dip suları bakımından oldukça zengindir. Bu nedenle isminin göl ile ilgili olması kuvvetle muhtemeldir.

Şehrin adının tekfur kızının söylemiş olduğunu iddia edildiği gibi "Ey Ne Göl" ya da "İğne Göl" vs. yakıştırmalar efsanedir. Ancak İnegöl adının Angelacoma'nın bozulmuş söylenişi olduğuna dair iddiaları doğrulayacak bir kaynak (kitabe-mezartaşı vs.) henüz ele geçirilememiştir.


İnegöl İlçe Emniyet Müdürlüğü
​​
 • Polsan
 • Polis Eşleri Derneği
 • UPEM
 • TUBİM
 • Suç Önleme Sempozyumu
 • NARKO-TEM Whatsapp İhbar Hattı
 • Kurumsal E-Posta
 • KGYS
 • CİMER
 • İçişleri Bakanlığı
 • Polis Radyosu